טיפול פסיכולוגי פרדס חנה - כרכור, מטפל זוגי, טיפול זוגי פרדס חנה - כרכור, יועץ זוגי,

טיפול זוגי בחדרה, טיפול זוגי בקיסריה, טיפול זוגי בבנימינה, טיפול זוגי זיכרון יעקב,

פסיכולוג קליני בפרדס חנה, קושי ביצירת קשר זוגי, קשיים בזוגיות, מכון תל-אביב לפסיכותרפיה 

© by Itamar Pascal

קושי בביטחון ודימוי עצמי

חוסר ביטחון עצמי הוא תוצאה של קשיים ברורים, ולא נושא העומד בזכות עצמו וללא סיבה. על פי רוב חוסר ביטחון נגרם בגלל הקושי של אדם לסמוך על עצמו, ייתכן שעוד מגילאים מוקדמים. הסיבות יכולות להיות גופניות ו\או רגשיות: לדוגמא נושא של מראה חיצוני, תחושה שמופעל לחץ רב מדי או הרגשה שאינך מקובל.

 

הדימוי העצמי הוא חלק מתחושת ה"עצמי". לדוגמא אדם הניחן בתחושת ביטחון עצמי גבוה, האוהב לבטא את עצמו, ימצא הזדמנויות להביע את עצמו לעיתים קרובות יותר מאשר אדם ביישן. זהו החלק המורכב מאוסף ההערכות של האדם את עצמו, והרגשות הנלווים להערכות אלו. הערכות ורגשות אלו מבוססים על חוויות העבר: האהבה וההערצה בריאה של ההורים לילדם, הישגים במסגרות השונות (כמו בית ספר, חבר'ה וכד'), חוויות של הצלחה וכישלון ועוד. הדימוי העצמי קשור ישירות לביטחון העצמי - אדם שחווה חוויות טובות ומספקות וקיבל משוב חיובי ונכון מהסביבה יהיה בדרך כלל בעל דימוי עצמי חיובי וביטחון עצמי גבוה, באותם תחומים שקיבלו חיזוק ותמיכה מהסביבה. מן הצד השני - אדם שחווה כישלונות, ופערים בין שאיפותיו להצלחותיו יהיה בעל דימוי עצמי ירוד, ויפגין חוסר ביטחון עצמי. לחילופין ייתכן שאדם כזה ינסה להימנע מהכאב הנפשי הכרוך בדימוי עצמי ירוד באמצעות יצירת דימוי עצמי בלתי ריאלי ובטחונו העצמי הגבוה יהיה "מנופח" בצורה מלאכותית.

 

הדימוי העצמי קשור לחוסנה של האישיות מפני חוויות שליליות כמו כישלונות או דחיות. לכל אדם יש מידה מסוימת של פגיעות נפשית לחוויות כאלו. פגיעות זו נוצרת כתוצאה מהפער שבין הדימוי העצמי הממשי ("מי שאני") לבין הדימוי העצמי האידיאלי ("מי שהייתי רוצה להיות"). פגיעות זו חושפת אנשים שנראים לכאורה כבעלי דימוי עצמי חיובי וגבוה לקשיים נפשיים הנובעים מאכזבות. לעיתים, דווקא אנשים כאלו יחוו כישלון בצורה קשה משום שהציפיות שלהם מעצמם גבוהות עד כדי דרישה לא מציאותית למושלמות.

 

לדוגמא מי שתמיד חש בטוח וטבעי מבחינה חברתית, ומוצא את עצמו בסביבה חברתית שבה הוא אינו משתלב בקלות עלול גם הוא להיקלע לתקופה לא קלה של פקפוק עצמי ועליה בפגיעות הנפשית. חוויות חדשות כאלה, למרות אי נעימותן, מזמנות אפשרות להיכרות עצמית, צמיחה וגדילה של האישיות. ביסוס תחושת ה"עצמי" על חוויות מציאותיות רבות יותר, תורם בסופו של דבר לגיבושו המוצלח יותר של ה"עצמי".