טיפול פסיכולוגי פרדס חנה - כרכור, מטפל זוגי, טיפול זוגי פרדס חנה - כרכור, יועץ זוגי,

טיפול זוגי בחדרה, טיפול זוגי בקיסריה, טיפול זוגי בבנימינה, טיפול זוגי זיכרון יעקב,

פסיכולוג קליני בפרדס חנה, קושי ביצירת קשר זוגי, קשיים בזוגיות, מכון תל-אביב לפסיכותרפיה 

© by Itamar Pascal

שאלות ותשובות

מי הוא הפסיכולוג הקליני?

 

פסיכולוג קליני הוא בעל תואר שני לפחות בפסיכולוגיה קלינית, אשר עבר, בנוסף ללימודיו האוניברסיטאיים, גם התמחות מקצועית במוסדות טיפוליים המוכרים לצורך התמחות. משך ההתמחות של פסיכולוגים קליניים היא ארבע שנים וכוללת עבודה מעשית בטיפולים ובאבחונים פסיכולוגיים. ההתמחות כוללת התנסות בשני מקומות עבודה לפחות, כאשר אחד מהם הוא במסגרת אמבולטורית (כגון: מרפאה לבריאות הנפש), והשני במסגרת אשפוזית (כגון: בי"ח פסיכיאטרי, מחלקה פסיכיאטרית בבי"ח כללי). בנוסף לידע תיאורטי רחב ומעמיק, לפסיכולוג הקליני ניסיון רב בטיפול באנשים עם מגוון רחב של קשיים והתמודדויות רגשיות במסגרות שונות. פסיכולוגים קליניים מתמחים במהלך הכשרתם בטיפול במגוון רחב של בעיות נפשיות, הפרעות אישיות, קשיי חיים ולבטים מחיי היומיום. ההכשרה של פסיכולוגים בארץ נוטה להיות דינמית, אם כי מטפלים רבים מחזיקים בגישה קוגניטיבית-התנהגותית, או גישות וזרמים אחרים בפסיכותרפיה.

 

לרשותו של פסיכולוג קליני עומד "ארגז כלים" רחב יריעה, ממנו הוא יכול לבחור את הכלים המתאימים ביותר למטופל ספציפי ולבעיה ספציפית. ישנם כלים "אוניברסאליים" שחשובים בכל מקרה ומקרה, כמו הכלה רגשית, אמפתיה, התבוננות והבנה של הסימפטום ומוצאו, יצירת ברית וקשר טיפולי וכדומה. יש כלים יותר "ספציפיים", חלקם תיאורטיים וחלקם פרקטיים, שלעיתים יכולים להועיל במיוחד.

מהו ההבדל בין פסיכולוג לפסיכיאטר?

 

להבדיל מפסיכולוג אשר סיים לימודי פסיכולוגיה והתמחות בפסיכולוגיה, פסיכיאטר הינו רופא, שהתמחה אחרי לימודי הרפואה בתחום הפסיכיאטריה. פסיכיאטר רשאי לבצע טיפול תרופתי כמו גם פסיכותרפיה באמצעות שיחות. הפסיכיאטריה עוסקת בהפרעות הנפשיות מנקודת מבט רפואית, ומנסה להציע דרכי הערכה, אבחון, טיפול ושיקום, המתבססים על הצד הפיזיולוגי והפסיכולוגי יחדיו. טיפול פסיכיאטרי מורכב בדרך כלל מטיפול תרופתי, ובעת הצורך הוא מלווה גם בפסיכותרפיה ובעבודה שיקומית, שיכולה להינתן על ידי פסיכיאטרים ופסיכולוגים כאחד. טיפול תרופתי פסיכיאטרי יכול להינתן רק על ידי רופא, ולכן ישנם מצבים בהם במהלך טיפול פסיכולוגי הניתן על ידי פסיכולוג, תידרש התייעצות עם פסיכיאטר על מנת לשקול טיפול תרופתי.

מהי המשמעות של פסיכותרפיה? 

 

פסיכותרפיה היא טיפול נפשי, ומהווה שם כללי למגוון שיטות טיפול פסיכולוגיות שמטרתן להקל על מצוקה נפשית ולהשיג שינוי משמעותי באיכות חייו הפנימית של האדם ובדפוסי התנהגותו. בטיפול פסיכותרפי הכלי המרכזי הוא שיחות, בהן מציג המטופל את הנושאים המעסיקים אותו, משתף ברגשותיו, מחשבותיו, זיכרונותיו וחלומותיו. תפקידו של המטפל הוא ללוות, להבהיר ולסייע למטופל לחקור את עולמו הפנימי. בתהליך זה עולים למודעות זיכרונות וחוויות לא-מודעות של הנפש, וגילוי זה מאפשר עיבוד ושינוי שלהם. באמצעות המודעות והבנת קשרים בין אירועי העבר להווה, וכן באמצעות הקשר הרגשי שנוצר בין המטפל למטופל, מושגות המטרות הטיפוליות.

 

מתי פונים לטיפול? 

 

ישנן סיבות רבות שבגללן פונים לטיפול. כשם שכל אדם שונה מרעהו, כך שונות גם הבעיות המטרידות אותו. התחושה העיקרית אותה מרגישים אנשים הפונים לטיפול היא תחושה של מצוקה, של "משהו שאינו מסתדר". זו יכולה להיות מצוקה מיידית הקשורה למשבר ברור, או אולי קושי מתמשך סביב תחום בחיים כגון זוגיות, בעיות בעבודה, קשיים ביחסים חברתיים וכד'). פעמים אחרות לכאורה הכול בסדר – העבודה, הלימודים וחיי החברה מתנהלים כסדרם, אבל ישנה תחושה פנימית שמשהו חסר, מרוקן ומלווה בתחושה של חוסר סיפוק.

כאשר אדם רוצה לברר שאלות במישור האישי והבינאישי, לשפר את רמת המודעות העצמית שלו, לזהות דפוסי התנהגות המכשילים אותו ולהשתחרר מהם, כדאי שיפנה לטיפול. התהליך הטיפולי מסייע לאדם במימוש הפוטנציאל האישי ושיפור איכות החיים.

אם את\ה סובל\ת מסבל רגשי, כמו פחד, דיכאון, בלבול, התקפי כעס, בדידות או כל כאב נפשי אחר, אין כל סיבה שלא תפנה\י לעזרה מקצועית.

כיצד לבחור מטפל? 

 

כאשר אנו פונים לטיפול כה אישי ומשמעותי עבורנו ישנם כמה נקודות חשובות שעלינו לקחת בחשבון:

על המטפל להיות מוסמך לעסוק בטיפול פסיכולוגי: פסיכולוגים קליניים, פסיכיאטריים ועובדים סוציאליים קליניים בעלי תואר שני.

המלצה: תמיד מומלץ לקבל המלצה מחבר\ה, משפחה, רופא משפחה או כל איש מקצוע אחר היכול לספר על המקצועיות, רצינות, אנושיות ורגישות של המטפל.

תחומי התמחות: גישת טיפול של המטפל (טיפול בגישה דינאמית, התנהגותית קוגנטיבית וכו') ותחומי טיפול בהם עוסק המטפל (כגון חרדה, פוסט-טראומה, טיפול זוגי וכו'). מומלץ לברר עם המטפל באיזו גישה הוא מטפל ומה ההכשרה שלו, ואף לבקש לראות תעודות הסמכה מתאימות.

קשר בין המטופל למטפל: מקובל להתלבט בין מטפלים בעת תהליך החיפוש אחר מטפל מתאים. חשוב מאוד להרגיש בנוח עם המטפל, שתיווצר מעין "כימיה", להרגיש שאכן הוא קשוב ורגיש דיו, ושהוא מתאים לציפייה שלנו ממנו.

האם המטפל מחויב לשמור על סודיות? 

 

בהחלט כן! על פי חוק הפסיכולוגים המעוגן בתקנות של משרד הבריאות, חלה על המטפל חובת שמירת סודיות. העברת מידע אפשרית רק באישורו של המטופל, כאשר המטופל אכן רוצה בכך. פרטי המטופל ועובדת היותו בטיפול אינם מועברים לכל גוף שהוא. יחד עם זאת, יתכנו מקרים קיצוניים בהם המטפל יחליט כי מתוקף אחריותו להפר את חובת הסודיות, למשל במקרה בו נשקפת סכנה ממשית למטופל. כמו כן, במקרים של עבירה חמורה על החוק, יכול בית המשפט לדרוש העברת מידע הנוגע למטופל.

כיצד ניתן להעריך האם הטיפול אכן מסייע ומועיל? 

 

עם תחילת הטיפול, מן הראוי להגדיר מטרות ויעדים טיפוליים בתהליך משותף עם המטפל. יש לקחת בחשבון שמטרות וקשיים מסוימים דורשים זמן טיפול ממושך יותר. אם לאחר מספר פגישות, קיימת תחושה שאכן מתקיים מאמץ משותף וכנה, ונוצר קשר בינאישי טוב בינך ובין המטפל, זהו עשוי להיות סימן חיובי באשר לתוחלת הטיפול ויעילותו האפשרית.

מאידך, אם אינך חש בכך, או אם יש לך תחושה שהמטפל מנוכר ואינו ממש מתעניין במצוקתך, מומלץ שתעלה זאת באופן פתוח בשיחה עם המטפל. במקביל, מומלץ שתשתף את המטפל בתחושות של "תקיעות" ו"העדר כיוון" בטיפול במידה ואתה חש כך, לאחר תקופת טיפול ניכרת.

אם בשלב זה או אחר של הטיפול, אתה מתלבט, האם להמשיך או להפסיק את הטיפול העלה זאת בשיחה גלויה עם המטפל. במצבים מסוימים, ניתן להתייעץ עם גורם מקצועי אחר, לאחר שתשתף את המטפל שלך בכוונתך לעשות כך.

יש לזכור שמטופלים חשים מגוון רחב של תחושות ורגשות במהלך הטיפול. חלק ניכר מהפקפוקים באשר ליעילות הטיפול עלול לנבוע מהקושי המהותי הקיים בפתיחה ודיון בנושאים רגשיים וטעונים, המאפיינים בד"כ את הבעיות הנפשיות והרגשיות עימן מגיעים לטיפול. תחושות מעין אלו, אף עשויות להוות סימן חיובי לכך שאתה אכן "עובד" ומתאמץ בטיפול, בחקר רגשותיך ומחשבותיך.

טיפול פסיכולוגי איננו תהליך פשוט ומהיר. מי שמוכן להשקיע מאמץ בעבודה משותפת עם המטפל זוכה, לרוב, להקלה ממצוקות רגשיות ומצליח להשיג חיים פרודוקטיביים ומספקים יותר.

כיצד מסתיים טיפול פסיכולוגי? 

 

נושא סיום הטיפול הינו מורכב. ראשית, טיפול פסיכולוגי חייב להסתיים, וזאת בהתאם למטרות הטיפול והתהליך הטיפולי המתמשך. רצוי מאוד שסיום הטיפול יתרחש כתהליך ולא באופן חד. בתהליך הפרידה חשוב להגיע להסכמה והבנה הדדית על מועד הסיום ומשך תהליך הפרידה. לעיתים אף מרגישים בטיפול שהגיע מועד הסיום אך מגלים שיש מקום לליבון מעמיק בסוגיית הפרידה הפותח אפשרות לעבודה טיפולית נוספת. רצוי כי המטופל והמטפל יחליטו יחדיו על אופי תהליך הפרידה כך שיתאים בצורה האופטימאלית ביותר לאישיותו ובעיותיו הסובייקטיביות של המטופל כגון אופן ההתמודדות של המטופל עם פרידות אחרות בחייו.

עיבוד תהליך הפרידה ו"חווית הסיום" הינו כלי נוסף לבחון תהליכי בשלות, גדילה וצמיחה, ומהווה ביטוי לתחושות של סיפוק והישג, ולהרגשת קירבה וחום עם האדם שאיתו הלכת יד ביד במסע הטיפולי.