טיפול פסיכולוגי פרדס חנה - כרכור, מטפל זוגי, טיפול זוגי פרדס חנה - כרכור, יועץ זוגי,

טיפול זוגי בחדרה, טיפול זוגי בקיסריה, טיפול זוגי בבנימינה, טיפול זוגי זיכרון יעקב,

פסיכולוג קליני בפרדס חנה, קושי ביצירת קשר זוגי, קשיים בזוגיות, מכון תל-אביב לפסיכותרפיה 

© by Itamar Pascal

התפתחות אישית

תחילה, מעט על נושא התפתחות ומימוש עצמי. אם נתבונן בהגדרה המילונית למושג הגשמה או מימוש עצמי נמצא כי ההגדרה מתייחסת למימוש הפוטנציאל האישי הטמון בנו, וסיפוק פנימי. הגדרה זו כמובן שאינה מספקת הסבר עמוק דיו לתפוס את מושג הקשורים לנושא צמיחה, התפתחות ומימוש עצמי. ייתכן שמדובר במושגים חמקמקים שלא פשוט להגדירם, שאופן הבנתם הינו סובייקטיבי ואישי.

 

קשה לדון בנושא ללא התייחסות להוגי זרם הפסיכולוגיה ההומניסטית קרל רוג'רס ואברהם מאסלו. רוג'רס גרס כי לכל אדם, החל מלידתו, נטייה למימוש הפוטנציאל המגולם בו כאשר הוא חותר לעמוד באתגרים שונים לקראת צמיחה והתפתחות אישית. הוא טען כי יש לנו יכולת מובנית לזהות אלו חוויות יקדמו אותנו לעבר הגשמה עצמית ואלו ירחיקו אותנו, כאשר התפתחות נפשית בריאה תתבטא ביכולת להתחבר לתחושה פנימית זו. ע:פ תפיסה זו הסביבה להפריע לפרט להגיע למימוש עצמי. הטיפול הפסיכולוגי לפי רוג'רס הינו חוויה מתקנת של קבלה ללא תנאי המאפשרת לנטייה המולדת להתממש.

אברהם מאסלו גרס כי לאדם נטייה לעבר הגשמה עצמית, אך קודם לכן עליו לדאוג לצרכים העונים לחסך בסיסי כגון שובע, הגנה, קבלת אהבה וכו'. רק אחר כך יוכל להניע עצמו לרכישת ידע, הנאה מאסטיקה, מימוש עצמי כהלכה ועוד. תפיסה זו ידועה כפירדמידת הצרכים של מאסלו. הנחתו היא כי הגשמה עצמית כוללת עצמאות, יציריות, יכולת חברתית גבוהה, יכולת לקבל את האחר ועוד.

 

טיפול פסיכולוגי הנו המרחב המתאים לטפל ולאפשר צמיחה והתפתחות.  מימוש עצמי הינו מניע מרכזי שמשפיע על נפשנו ברבדים שונים ומגוונים, אותם אט אט ניתן לחשוף בטיפול. בטיפול פסיכולוגי ניתן לזהות מכשולים רגשיים שונים בדרך למימוש עצמי, התמודדות עימם ורכישת מיומנויות רלוונטיות.

 

עיסוק בטיפול פסיכודינמי משמעותו עיסוק בדינמיקה הפנימית של הנפש: כלומר כיצד כוחות הנפש השונים  משפיעים על התנהגות, מחשבות ורגשות. ייתכן שכוחות אלו אינם מודעים, כאשר הטיפול הפסיכודינמי מאפשר לגעת בהם, להעלותם למודעות ולהבין אותם באופן ברור יותר. מטרת הטיפול היא לשאוף לצמיחה, התפתחות ומימוש עצמי באמצעות שאיפה לאינטגרציה של העצמי והזולת באופן מורכב.