טיפול פסיכולוגי פרדס חנה - כרכור, מטפל זוגי, טיפול זוגי פרדס חנה - כרכור, יועץ זוגי,

טיפול זוגי בחדרה, טיפול זוגי בקיסריה, טיפול זוגי בבנימינה, טיפול זוגי זיכרון יעקב,

פסיכולוג קליני בפרדס חנה, קושי ביצירת קשר זוגי, קשיים בזוגיות, מכון תל-אביב לפסיכותרפיה 

© by Itamar Pascal

קושי ביצירת קשר זוגי

קיימים אלמנטים שונים ומורכבים בנושא טיפולי זה, אנסה להמשיג כאן את רובם:

 

קושי ביצירת קשר זוגי קשור פעמים רבות לקשיים בקבלה עצמית המובילים לתחושות בדידות וחוסר תקווה. לעיתים הבדידות מתבטא ברעב וכמיהה לזוג עיניים ומבט של הכרה וקבלה כנים, אוטנטיים, להבין אותנו ולהיות מובנים. חלק מהמשאלות השכיחות כמעט לגבי כל הרווקים\ות הן לפגוש אנשים חדשים, לאתר את בעלי הפוטנציאל החיובי לאינטימיות כנה, להפחית את הפחד מדחייה על ידי אחרים, להגן על עצמם ממניפולציות וניצול, ולמנוע מעצמם בחירה חוזרת של בני זוג בלתי מתאימים. בדרך כלל כשנפגשים עם אינטימיות כזו אנו מעוניינים לדעת במהירות איזה סוג של בן או בת זוג עתידיים בחרנו וכיצד לשתפם באופן מידי ברגשותינו הכנים. במילים אחרות אנו רוצים לדעת כיצד לגרום לאהבה אינטימית להתרחש עם האדם החדש.

 

כשאהבה אכן מתחילה, אנו מעוניינים לדעת כיצד לגרום לה לצמוח, כיצד למנוע מבן או בת הזוג את תחושת חיבוק הדוב החונק מצד אחד או את הקרירות והמרחק מצד שני. כיצד להימנע מהיסחפות אחר התנהגויות בעלות "כוונות טובות" אך משתקות, כיצד להתפשר ולשתף פעולה מבלי להתעלם מרצונם ורגשותיהם האמיתיים. נרצה לבטא מחשבות ולהביע רגשות באופן ספונטני ולהימצא במצב בו הקשר הזוגי זורם ואינו מאולץ וסוחט, קשר המאפשר לכל אחד מבני הזוג מרווח מחיה ופרטיות עם הרבה כבוד והתחשבות. נראה כי רק אינטימיות אוטנטית מאפשרת אכן מצב כזה.

 

במי אנחנו מתאהבים? מה גורם לנו להתאהב במי שאינו מעוניין בנו ולהיות אדישים כלפי מי שמביע בנו עניין? מה מבדיל בין אנשים המתאהבים בקלות, כאלו שאינם נבהלים מהתלות ההדדית וחשים ביטחון באהבה לעומת אלה הנמנעים ממנה ואלה המתאהבים באובייקטים הלא נכונים ולכן נדחים ולבסוף מתייאשים?

ראשית, חשוב להבין שהתאהבות כרוכה באחריות. אם אנחנו אחראים, משמע שהבחירה בידינו: לא לחזור שוב ושוב על התסריט המוכר וההרסני. שנית, יש לטפל ביחסים ההרסניים ב"זמן אמת". עבודה טיפולית מעמיקה על דפוסי קשרים שיוצר המטופל, לרוב מועילה יותר מאשר חיטוט בשנות ילדותו.

 

קושי ביצירת קשר זוגי מתמשך וביסוס מערכת יחסים זוגית יציבה עשויה להופיע גם אצל אנשים היוצרים קשרים זוגיים שאינם מבוססים על כבוד, הדדיות ואהבה, אלא מתוך עמדת דחייה,נחיתות, חרדה ולעיתים גם השפלה. תתכן גם עמדה הפוכה אך בעייתית לא פחות, בה אנשים יוצרים קשרים מתוך עמדת עליונות ללא אהבה לבן הזוג, וכך יוצרים קשר המבוסס על זרות, ניכור וסבל הדדי.

הטיפול הפסיכולוגי מסייע בבחירת בן הזוג המתאים וביצירת קשר זוגי בריא, יציב ומספק תוך חקירה מעמיקה של דפוסי חשיבה והתנהגות היוצרים קשיים ביצירת קשר זוגי.