טיפול פסיכולוגי פרדס חנה - כרכור, מטפל זוגי, טיפול זוגי פרדס חנה - כרכור, יועץ זוגי,

טיפול זוגי בחדרה, טיפול זוגי בקיסריה, טיפול זוגי בבנימינה, טיפול זוגי זיכרון יעקב,

פסיכולוג קליני בפרדס חנה, קושי ביצירת קשר זוגי, קשיים בזוגיות, מכון תל-אביב לפסיכותרפיה 

© by Itamar Pascal

תהליך יציאה מהארון

אין עוררין על כך שתהליך יציאה מהארון הינו תהליך כאוב ומורכב. תהליך זה שמטרתו לשפר ולהקל מתגלה לעיתים כמתסכל ומאכזב, גם מבחינת העצמי וגם מבחינה הסביבה. הקשיים רבים: גיבוש זהות סביב נושא הנטייה המינית, התנסויות ראשונות, חשיפה והתמודדות מול המשפחה והסביבה וכו'. צעירים החווים תהליך יציאה מהארון עוברים משברים נפשיים עוצמתיים, דיכאון ואף חרדות. כאשר תהליך זה נעשה בגיל ההתבגרות העוצמות הרגשיות עשויות להיות אף יותר גבוהות.

 

תהליך יציאה מהארון כולל מספר שלבים. המרכזיים שבהם כוללים גיבוש הזהות העצמית סביב הנטייה המינית, שלב אחר כך הוא חשיפת הנטייה המינית לחברים ובני משפחה ושלב אחרון הנו החשיפה הפומבית שמהווה בעצם את ההצהרה של היציאה מהארון. השלה הראשון הנו פנימי וכולל תחילה בלבול בזהות. שלב זה כולל ספקות לגבי הנטייה המינית, תהיות בנושא וסקרנות. בלבשב זה עדיין אין הגדרה ברורה וייתכן שאף תהיה התנגדות פנימית עזה. לוקח זמן עד שהנטייה המינית מתפתחת באישיות ומתגבשת לכדי קבלת הזהות ההומוסקסואלית. בלשב קבלת הזהות מתחילים להתנסות מינית, כאשר כמובן קשרים חברתיים עוזרים ומקלים את תחושת הניכור וגיבוש הזהות.

 

בשלב הבא גיבוש הזהות ההומוסקסואלית הופכת לשגרהשוטפת ולדרך חיים ממשית ולא רק כנטייה מינית. ייתכן שאף יופיע רצון לאינטימיות רגשית וזוגיות הומוסקסואלית. תתגבש אט אט יציאה וחשיפה למעגלי חברים רחבים יותר ומשפחה. תהליך חשיפה זו כרוכה בפחד עצום וחשש מה יאמרו, איך יגיבו והאם יקבלו אותי כפי שאני. יכולות להופיע סביב שלב זה חרדות עוצמתיות בהתאם לטיב הקשר ותבניות חשיבה בנוגע לנושא הומוסקסואליות (במשפחות מסורתיות לדוגמה הקושי רב יותר).

 

יציאה פומבית וטוטלית מהארון היא שלב סמלי, בו קיימת כבר זהות ברורה ומגובשת עם מערך תמיכה חברתי ותחושה כי נבחרה דרך חיים מתאימה שאין מה להתבייש בה ואף גאים בה. כמובן שההורים הינם תחנה קשה ביותר (לא בכל המקרים). לרוב מדובר בהודעה לא צפויה ומפתיעה גם אם היו סימנים מקדימים לכך. ההורים חשים לרוב תחושת אובדן וכאב, מלווה בבושה, אשמה ומבוכה. לרוב מה שמתרחש הוא שההורים נכנסים לתקופה לא מבוטלת לארון בעצמם. לוקח זמן עד שההורים עוברים לתקופות של קבלה, תיקון והשלמה. כמובן שתבניות חשיבה קודמות ודעות קדומות וסיטגמות שליליות לגבי הומוסקסואליות אינן עוזרות לתהליך זה ומאריכות את תקופת חוסר הקבלה והניכור.

 

תהליך טיפול פסיכולוגי מלווה ותומך את המטופל בכל תהליך היציאה מהארון המתואר למעלה. נעשה בטיפול עיבוד רגשי ממושך ומעמיק הכולל הבנה והכרות עם העצמי, גיבוש הזהות ועבודה טיפולית בכל הנוגע לתבניות חשיבה, מצבי רוח, קשיים רגשיים וכו'.