טיפול פסיכולוגי פרדס חנה - כרכור, מטפל זוגי, טיפול זוגי פרדס חנה - כרכור, יועץ זוגי,

טיפול זוגי בחדרה, טיפול זוגי בקיסריה, טיפול זוגי בבנימינה, טיפול זוגי זיכרון יעקב,

פסיכולוג קליני בפרדס חנה, קושי ביצירת קשר זוגי, קשיים בזוגיות, מכון תל-אביב לפסיכותרפיה 

© by Itamar Pascal

לחץ מתח וחרדה

פחד הוא תגובה נורמאלית למצב לא נורמאלי - למצבי חיים מסוכנים, כאשר מטרתו האבולוציונית של הפחד היא לאותת על סכנה (גופנית או פסיכולוגית) ועל הצורך לפעול במהירות בכדי להגן על עצמנו. התגובה הרגשית מלווה בתגובה פיזיולוגית עוצמתית שמטרתה להכניס את הגוף ל'פעילות חירום' (היא כוללת בין השאר דפיקות לב וקצב נשימה מוגברים, הזעה, פרפרים בבטן ולעיתים גם בחילות, הקאות ושלשולים). כאשר תחושת הפחד או התגובות הפיזיולוגיות הנלוות אליו מתעוררות ללא סכנה ברורה מבחוץ, או מתמשכות לאורך זמן גם לאחר שמצב הסכנה חלף, המצב הופך למצב חרדתי. תחושות של מתח, פחד ודאגה אשר מתמשכות לאורך זמן מביאות לעייפות וחוסר אנרגיה וכן לקושי להתרכז וללמוד דברים חדשים.

 

אנשים הסובלים מחרדות מעדיפים לעיתים להימנע ממצבים וממקומות שגורמים להם לפחד. בטווח הקצר ההימנעות מקלה ומפחיתה את החרדה, אך בטווח הארוך היא מגבירה ומשמרת אותה. לעומת זאת, אם עושים מאמץ, נפגשים עם הפחד ולא נמנעים, אפשר לגלות שהאסון המצופה אינו קורה ורמות החרדה בדרך כלל פוחתות. טיפול בחרדה יכול לעזור לאדם לפגוש את הפחדים והחרדות באופן הדרגתי ובסביבה בטוחה, וכך להגביר בהדרגה את יכולת ההתמודדות העצמאית שלו.

 

הערה: טיפול בחרדה המקובל והמומלץ לחרדות מסוגים שונים הינו טיפול התנהגותי קוגניטיבי. אני משלבטיפול מסוג זה בטיפול בחרדה אותו אני מציע, ובמקרים מסוימים אני מפנה הלאה לפסיכולוגים מומחים בטיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT Cognitive Behavioral Therapy.

ישנם סוגים שונים של הפרעות חרדה, כמה מן הנפוצות יותר הן:

 

חרדה כללית - מצב בו האדם חש מוצף לאורך מספר חודשים בתחושות של מתח ודאגה מדברים הקשורים לחיי היומיום (עבודה, בריאות, חברים, פרנסה) באופן מוגזם ולא מותאם למקור הדאגה. בדרך כלל מתלוות תחושות פיזיות כגון עייפות, כאבי ראש, נדודי שינה, כאבים שונים, הזעה ועוד.

 

פוסט-טראומה - מצב חרדתי האופייני לארצנו, הוא מצב של פוסט טראומה. זהו מצב רגשי המתפתח בתגובה לחוויה של אירוע לחץ קיצוני, הנחווה כאיום על החיים (כמו פיגוע, חוויות קרב, אונס, תאונת דרכים ועוד). מרבית האנשים חווים שינויים רגשיים ופיזיים בעקבות אירועים שכאלו. הסימפטומים יתבטאו בחוויה מחדש של הטראומה, לעיתים באופן פולשני, הימנעות מכול דבר העלול להזכיר את הטראומה, ועוררות יתר שתתבטא בהלה מכול דבר, נרגזות יתר, קשיי שינה, וקשיי ריכוז. ע"פ רוב חל שיפור משמעותי בחודשים הראשונים שלאחר האירוע, אולם לעתים יש צורך בעזרה מקצועית בכדי להתמודד עם המצב.

 

התקפי פאניקה - בהם האדם מרגיש שהוא הולך למות כתוצאה מחוויה עוצמתית של התגובות הפיזיולוגיות (דופק מהיר, זיעה, קצב נשימה מוגבר, לחץ בחזה או בגרון, מחשבות שאני הולך למות וכו').

לעתים אדם שחווה התקפי הפאניקה מפתח אגרופוביה הכוללת פחד לצאת מהבית למקומות לא מוכרים ובמיוחד מקומות גדולים הומי אדם, מתוך חשש שיקבל התקף פאניקה ויהיה רחוק ממקום בטוח בו הוא יכול לקבל עזרה. מצב הפוך הוא קלאוסטרופוביה היא חרדה בלתי נשלטת ממקומות סגורים, כגון חדר קטן בלי חלון, מעלית, מטוס או תא מטען של רכב. הטיפול המקובל לקלאוסטרופוביה הוא טיפול התנהגותי אשר במסגרתו נחשף המטופל באופן הדרגתי למושא הפוביה שלו.

 

פוביה – פוביה מוגדרת כפחד מוגזם ובלתי מציאותי ממקומות, מצבים או אובייקטים, ונטייה להימנע מהם. תגובת החרדה ממוקדת בדבר מסוים ואינה משפיעה על התפקוד הכללי, אם כי היא יכולה לפגוע באיכות החיים, לדוגמא: פחד מפני טיסות, מעליות, כלבים, מקומות סגורים וכד'.

 

חרדה חברתית – תחושות מועצמות של חרדה במצבים חברתיים, הכוללות פחד להרגיש בושה או השפלה במצבים אלו.